Yıldız Milli Takım Balkan Şampiyonu

U15 Yıldız Milli Takımımız, Balkan Şampiyonası’ndaki 3. ve son maçında turnuvanın ev sahibi Romanya ile karşılaştı. Ay-Yıldızlılarımız, baştan sona üstün götürdüğü mücadeleyi 46-73’yük farklı skorla kazanmayı başardı. Yıldız Millilerimiz bu sonuçla Bulgaristan ve Makedonya’nın ardından Romanya’yı da yenip 3’te 3 yaparak Balkan Şampiyonluğu’na ulaştı. Antrenör Ömer Uğurata’nın çalıştırdığı U15 Yıldız Milli Takımımız, rakibine son periyotta sadece 3 sayı izni verirken imza attığı 14-0’lık seriyle sonuca gitmeyi başardı.

Ay-Yıldızlılarımızda 14 sayı- 2 ribaund- 3 asistle Romanya maçının en skorer ismi olan Berke Sungur, karşılaşmanın En Değerli Oyuncu‘su (MVP) seçildi. Berke ayrıca Balkan Şampiyonası’nın En İyi Beş‘inde de yer aldı. Yıldız Millilerimizden Mehmet Alemdaroğlu ise Balkan Şampiyonası‘nın En Değerli Oyuncu‘su (MVP) oldu.

Karşılaşmanın ilk basketi Nenad Popov’dan geldikten sonra her iki takım da hücumda zorlandı. Berke Sungur’un iki hücumda kaydettiği 5 sayıyla öne geçen Yıldız Milli Takımımız’a Popov-Todorov ikilisiyle yanıt veren Romanya skoru 7-5’e getirdi. Rakibimiz, Mehmet Hortoglu’nun üçlügüyle farkı 4’e çıkardı. Mehmet Alemdaroğlu ve Andrei Ciordas’ın karşılıklı isabetlerinin ardından Okben Ulubay durumu 12-10 yaptı. Berke ve Okben’in arka arkaya üçlükleriyle 3 farkla üstün duruma gelen Ay-Yıldızlılarımız, ilk periyodu Berk Uğurlu’nun sayılarıyla 14-18 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Cevahir Sönmez’in turnikesiyle başlayan Yıldız Milliler, Berk Uğurlu’nun basketiyle farkı 8’e yükseltti. Romanya ise Mehmet Hortoglu-Stefan Neagu ikilisinin gayretiyle skoru 19-22’ye getirdi. Mert Çevik ile bir isabet daha bulan Yıldız Milli Takımımız, Nenad Popov’un basketine engel olamayınca skora denge geldi: 24-24. Ay-Yıldızlılarımız, Sanberk Beklen ile tekrar öne geçtikten sonra savunmayı sertleştirdiler. Periyodun son 4 dakikasında potasını rakibe kapatan Yıldız Milli Takımımız, bu bölümde 5 sayı üretti ve devreyi 26-30 üstün kapattı.

Ay-Yıldızlılarımız, üçüncü periyodun başında 6-0’lık seri yakalayarak durumu 28-36 yaptı. Barış Yurteri ve Burak Deliorman ile sayı üretmeye devam eden Yıldız Milliler, yine 6-0’lık bir seri ile farkı 9’a çıkardı. Rakibimiz Casian Todorov’un elinden bir üçlük bulsa da Barış’tan hemen cevap geldi. Yıldız Milli Takımımız, Mehmet Alemdaroğlu’nun tekrar devreyi girmesiyle skoru 26-49’a getirdi. Mehmet Hortoglu’nun gayretiyle toparlanmaya çalışan Romanya, Tolga Geçim’i durduramayınca son çeyreğe 42-53 geride girdi.

Final periyodunun açılışını da Tolga Geçim yaparken, farkı 15’e yükselten oyuncumuz ise Oğulcan Baykan oldu. Berk Uğurlu’nun serbest atışlarıyla sayı üretmeyi sürdüren Yıldız Milli Takımımız, Oğulcan ve Okben’in turnikeleriyle serisini 14-0’a taşıdı. Romanya, son çeyrekteki ilk sayısını bitime 2 dakika 25 saniye kala bulabildi. Ay-Yıldızlılarımız, son dakikaya girilirken Oğulcan’ın üçlüğüyle durumu 43-70 yaptı. Mert Çevik de üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetle maça noktayı koydu. Yıldız Millilerimiz, 46-73’lük farklı galibiyetle 3’te 3 yaparak Balkan Şampiyonluğu’na ulaştı.

ROMANYA (46): Vlad Georgescu 3 (2 ribaund), Daniel Tudorache 1 (2 ribaund), Stefan Neagu 3, Casian Todorov 8 (3 ribaund- 2 asist), Caius Covrig 2 (3 ribaund), Tudor Rotariu 2 (1 ribaund), Raul Covaciu 3 (4 ribaund), Mehmet Hortoglu 11 (3 ribaund), Nenad Popov 6 (5 ribaund), Ovidiu Udrea (2 ribaund), Andrei Ciordas 5 (10 ribaund- 1 asist), Catalin Staicu 2 (1 ribaund)

TÜRKİYE (73): Berke Sungur 14 (2 ribaund- 3 asist), Okben Ulubay 12 (7 ribaund- 2 asist), Burak Deliorman 2 (7 ribaund), Barış Yurteri 7, Tolga Geçim 4 (1 ribaund- 1 asist), Oğulcan Baykan 7 (3 ribaund- 3 asist), Berk Uğurlu 7 (3 ribaund- 2 asist), Cevahir Sönmez 2 (3 ribaund), Doğukan Tekfidan (3 ribaund), Mehmet Alemdaroğlu 11 (10 ribaund- 2 asist), Sanberk Beklen 2 (1 ribaund), Mert Çevik 5 (7 ribaund- 1 asist)

1. PERİYOT: 14-18
2. PERİYOT: 12-12
3. PERİYOT: 16-23
4. PERİYOT: 4-20

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. bu takımı çalıştıran hocaları kınıyorum kendilerine soruyorum serhat özaydınlıyı neden gönderdiklerini adil bir yönetim göstermediler